Omurilik felci ( Parapleji ) Nedir ? Sebepleri , Tedavileri Ve Ameliyatı Hakkında Bilgi

Omurilik felci ( Parapleji ) Nedir ?

Her iki bacakta güç ve hareket kaybı demektir. Klinikte ekseriya bacakların felci için kullanılmaktadır. Hafif şekline “paraparezi” denilir. Parapleji veya paraparezi ile iki bacaktaki kuvvet kaybına verilen isimdir. Böyle bir tablonun sinir sisteminin değişik düzeylerdeki lezyonlarında ortaya çıkabileceği aşikardır.
Kortekse bacakların motor merkezlerini iki taraflı hastalandıran olaylar, periferik nöropatiler ve kas hastalıklarında da hasta, bacaklarında ki güçsüzlükten yakınır.
En sık görülen paraparezi tabloları kortikospinal yolların M. Spinalis’teki bilateral lezyonuna bağlı olan piramidal paraparezilerdir. Olay piramidal yolların dışına taşmıyorsa paraparezi saf motor tiptedir. Duyu yolları da birlikte hastalanırsa lezyon seviyesinin altında duyu kaybı da görülür. Bu tabloya motor-duyusal paraparezi denir.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir ?

• Omurga dışı bası meydana getiren hastalıklar (tümör ve anevrizmalar)
• Omurganın dejeneratif, iltihabi tümöral hastalıkları,
• Omurga içi iltihabi ve tümoral hastalıklar
• Kurşun, bıçak yaralanmaları benzeri travmalar
• Omurga kırıklarına bağlı kırık kesileri
• Bacak sinirlerim tutan polinöropatilerde,
• Miyopatilerde ve histerik konversiyonlar da.

Hastalığın Bulguları Nelerdir ?

Bir hastada bacaklardaki kuvvetsizlikle birlikte gövdede belirli bir yüksekliğe kadar çıkan hipoestezi de varsa lezyon Medulla Spinaliste demektir.Böyle bir hastada genellikle sfinker kusuru da bulunur. Bu, mesane ve bağırsak kontrolü güçlüğü (retansiyon) veya kaçırma (enkontinans) şeklinde olabilir. Yanı sıra cinsel işlev bozukluğu ortaya çıkar.
Bazı durumlarda lezyon M. Spinalis’in bir yarısını hastalandırır. O zaman şu belirtiler görülür:
• Lezyon tarafında piramidal tipte felç (kortikospinal yollar daha önce çaprazlaştığı için ),
• Lezyonun karşı tarafına ağrı ve ısı duyusunda bozukluk (Spino-talamik duyu yolları  M. Spinalis’ te daha aşağıda çapraz yaptığı için),
• Lezyon tarafında vibrasyon, pozisyon ve pasif hareket duyusu gibi derin duyu bozukluğu (arka kordonda ki derin duyu yolları çaprazları henüz yapmadıklarından).
Bu tabloya Brown-Sequard Sendromu denir.
Spinal paraplejilerde bazı bulgular M. Spinalis’ teki lezyonun düzeyini göstermek açısından değer taşır:
• Duyu kusurunun üst düzeyi lezyonun düzeyini gösterir. Örnegin, hastanın bacaklarında ki duyu kusuru göbek hizasına kadar çıkıyorsa bu yükseklik M. Spinalisin D10 segmentine uyduğundan lezyonun üst sınırı D10 demektir.
• Radiküler ağrılar: Lezyon, bazı medulla basılarında olduğu gibi, duyusal kökleri de bastırıyorsa, o köklere uyan bölgede tek veya çift taraflı kök ağları bulunabilir. Örneğin, meme hizasında çember şeklinde ağrılar D3-D4 düzeyinde bir lezyonu gösterir.
• Kaybolan tendon refleksleri de lezyonun düzeyine işaret eder. Bir piramidal paraperizide bacaklarda artmış tendon reflekslerine karşılık kollarda refleksler alınamıyorsa lezyonun servikal bölgede olduğu düşünülmelidir. (servikal medulla basısı veya sirengomiyeli gibi.)
Piramidal parapareziler medulla basısı, tümoral veya vertebra hastalıkları, travma miyelit ve demiyelinizasyon yapan hastalıklar (mültipl skleroz) gibi değişik nedenlere bağlı olabilir. Özellikle akut yerleşen paraplejiler acil Nöroşirürjikal problemler sayılır. Bunların bir kısmında bası ve travma gibi hemen cerrahi girişimi gerektirecek bir nedenin bulunabileceği unutulmamalıdır. Zamanında müdahaleye yardım edilebilecek bir hasta aksi halde ömrü boyunca paraplejik kalabilir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur ?

Parapleji tanısı Bilgisayarlı Tomografi taraması, lomber ponksiyon ve refleks yanıt tesbiti gibi tıbbi testlerle konulur.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Daha fazla ve kalıcı omurga hasarınOmurilik felci ( Parapleji ) Nedir ? Sebepleri , Tedavileri Ve Ameliyatı Hakkında Bilgiı önlemek içi kazalarda paraplejili kişi özel bir tür sedyeye bağlanır. Omurgaya baskının ortadan kaldırılması gerekir. Mümkün olduğu kadar kısa sürede bir rehabilitasyon programına başlaması tedavinin bir başka hedefidir.Üst motor nöronların işlev bozukluğu nedeniyle oluşan kas spazmlarını önlemek için ilaçlarda kullanılabilir.
Zayıf kaslardan dolayı karın ve bel bölgesine destek sağlamak için karnın etrafına bir bandaj sarılır.
Sırt üstü yatma pozisyonundan tekerlekli sandalyede oturma pozisyonuna geçildiğinde, sağlık uzmanının, tansiyonun anormal derecede düşük olmamasına dikkat etmesi önemlidir.
Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaynaklanan baskıdan oluşan yaraların da önlenmesi gerekir.
Kabızlığın önlenmesi için, paraplejili kişilere fazla kaloriden oluşan bir beslenme ve ayrıca ilaç verilebilir. Parapleji tedavisi, psikolojik konuşma tedavileri gerektirir.
Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!.

2 Yorum

Konu Hakkındaki Görüşlerini Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.